Vishay/Dale RN55C27R0BB14
RN55C27R0BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C27R0BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C27R0BB14.pdf
Availability of RN55C27R0BB14
QUANTITY
RN55C27R0BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C27R0BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C27R0BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C27R0BB14
Related LinksRN55C2, RN55C27R0BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C27R0BB14 Details Description
Related parts for RN55C27R0BB14
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 20POWERSO datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 5W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISR 6CH 28QFN datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 25V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf