Vishay/Dale RN55C27R0BB14
RN55C27R0BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C27R0BB14
Brief Description
RES 27 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C27R0BB14.pdf
Availability of RN55C27R0BB14
QUANTITY
RN55C27R0BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C27R0BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C27R0BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C27R0BB14
Related LinksRN55C2, RN55C27R0BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C27R0BB14 Details Description
Related parts for RN55C27R0BB14
BLADE BIX REPLCMNT PUNCHDWN TOOL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT STR 6AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY M20 datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER GAAS 20SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf