Vishay/Dale RN55C2800BRE6
RN55C2800BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2800BRE6
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2800BRE6.pdf
Availability of RN55C2800BRE6
QUANTITY
RN55C2800BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2800BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2800BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2800BRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2800BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2800BRE6 Details Description
Related parts for RN55C2800BRE6
DIODE MODULE 1.6KV 100A ADDAPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 220V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
UB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
16 PT DIGITAL OUTPUT 24VDC NPN datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf