Vishay/Dale RN55C2800FRSL
RN55C2800FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2800FRSL
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2800FRSL.pdf
Availability of RN55C2800FRSL
QUANTITY
RN55C2800FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2800FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2800FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2800FRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2800FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2800FRSL Details Description
Related parts for RN55C2800FRSL
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 249 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf