Vishay/Dale RN55C2802BBSL
RN55C2802BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2802BBSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2802BBSL.pdf
Availability of RN55C2802BBSL
QUANTITY
RN55C2802BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2802BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2802BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2802BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2802BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2802BBSL Details Description
Related parts for RN55C2802BBSL
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 9A AUTO POWERSO10 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 20POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf