Vishay/Dale RN55C2821FRE6
RN55C2821FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2821FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2821FRE6.pdf
Availability of RN55C2821FRE6
QUANTITY
RN55C2821FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2821FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2821FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2821FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2821FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2821FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2821FRE6
IC DELAY LINE 5TAP 300NS 8UMAX datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
DEV KIT CONNECTIVITY SPARTAN 6 datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RD/GR datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 51LGT TYPE D 4 datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 36V 3A datasheet.pdf