Vishay/Dale RN55C2821FRE6
RN55C2821FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2821FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.82K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2821FRE6.pdf
Availability of RN55C2821FRE6
QUANTITY
RN55C2821FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2821FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2821FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2821FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2821FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2821FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2821FRE6
IC MIXER UP/DOWN CONVRT 252BGA datasheet.pdf
IC POT DGTL LP LN 50K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W STER 24QFN datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LP 5.08/135/17 BK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 80MA 350 MOHM datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf