Vishay/Dale RN55C2870BBSL
RN55C2870BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2870BBSL
Brief Description
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2870BBSL.pdf
Availability of RN55C2870BBSL
QUANTITY
RN55C2870BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2870BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2870BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2870BBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2870BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2870BBSL Details Description
Related parts for RN55C2870BBSL
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
ESD LAB COAT W/CUFFS WHITE 4XL datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BASE MINI PNL IND OIL TIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf