Vishay/Dale RN55C2872BRSL
RN55C2872BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2872BRSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2872BRSL.pdf
Availability of RN55C2872BRSL
QUANTITY
RN55C2872BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2872BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2872BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2872BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2872BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2872BRSL Details Description
Related parts for RN55C2872BRSL
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 42POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BAG 14X18" ZIP STATIC SHIELD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf