Vishay/Dale RN55C2872FB14
RN55C2872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2872FB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2872FB14.pdf
Availability of RN55C2872FB14
QUANTITY
RN55C2872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2872FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2872FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2872FB14
Related LinksRN55C2, RN55C2872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2872FB14 Details Description
Related parts for RN55C2872FB14
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.39" datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 9.1NS 100VQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 4A datasheet.pdf