Vishay/Dale RN55C2873DBSL
RN55C2873DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2873DBSL
Brief Description
RES 287K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2873DBSL.pdf
Availability of RN55C2873DBSL
QUANTITY
RN55C2873DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2873DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2873DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2873DBSL
Related LinksRN55C2, RN55C2873DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2873DBSL Details Description
Related parts for RN55C2873DBSL
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 630VDC RADIAL datasheet.pdf