Vishay/Dale RN55C2911BRSL
RN55C2911BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2911BRSL
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2911BRSL.pdf
Availability of RN55C2911BRSL
QUANTITY
RN55C2911BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2911BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C2911BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2911BRSL
Related LinksRN55C2, RN55C2911BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2911BRSL Details Description
Related parts for RN55C2911BRSL
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
SW MIN 5A SPDT RGTAN PCB 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE INDUST 4A 690V CLASS GG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf