Vishay/Dale RN55C2911FRE6
RN55C2911FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2911FRE6
Brief Description
RES 2.91K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2911FRE6.pdf
Availability of RN55C2911FRE6
QUANTITY
RN55C2911FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2911FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C2911FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2911FRE6
Related LinksRN55C2, RN55C2911FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2911FRE6 Details Description
Related parts for RN55C2911FRE6
IC REG LDO ADJ 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 2X1 10WLCSP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf