Vishay/Dale RN55C2913BB14
RN55C2913BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2913BB14
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2913BB14.pdf
Availability of RN55C2913BB14
QUANTITY
RN55C2913BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2913BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2913BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2913BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2913BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2913BB14 Details Description
Related parts for RN55C2913BB14
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 330UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 630MA 370 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V VMT3 datasheet.pdf