Vishay/Dale RN55C2913CB14
RN55C2913CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2913CB14
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2913CB14.pdf
Availability of RN55C2913CB14
QUANTITY
RN55C2913CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2913CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2913CB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2913CB14
Related LinksRN55C2, RN55C2913CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2913CB14 Details Description
Related parts for RN55C2913CB14
DIODE SCHOTTKY 30V 350MA DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EMITTER VISIBL 425NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.1VC DO214AA datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf