Vishay/Dale RN55C3012BRSL
RN55C3012BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3012BRSL
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3012BRSL.pdf
Availability of RN55C3012BRSL
QUANTITY
RN55C3012BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3012BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3012BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3012BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3012BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3012BRSL Details Description
Related parts for RN55C3012BRSL
RES SMD 93.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 3V datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 4.01 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf