Vishay/Dale RN55C3050BB14
RN55C3050BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3050BB14
Brief Description
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3050BB14.pdf
Availability of RN55C3050BB14
QUANTITY
RN55C3050BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3050BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3050BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3050BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3050BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3050BB14 Details Description
Related parts for RN55C3050BB14
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL POT 6CH 256POS 24-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 6.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADT7410 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf