Vishay/Dale RN55C3091BB14
RN55C3091BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3091BB14
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3091BB14.pdf
Availability of RN55C3091BB14
QUANTITY
RN55C3091BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3091BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3091BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3091BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3091BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3091BB14 Details Description
Related parts for RN55C3091BB14
IC DAC 12BIT 3V MICROPWR SC70-6 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A TO-92MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY 4.0MM PNP NO datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
635 TB RIS CLA FRONT/ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf