Vishay/Dale RN55C3121BBSL
RN55C3121BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3121BBSL
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3121BBSL.pdf
Availability of RN55C3121BBSL
QUANTITY
RN55C3121BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3121BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3121BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3121BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3121BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3121BBSL Details Description
Related parts for RN55C3121BBSL
TERM BLOCK POWER OPTOCOUPLER 30V datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 140POS 0.8MM datasheet.pdf