Vishay/Dale RN55C3160BRSL
RN55C3160BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3160BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3160BRSL.pdf
Availability of RN55C3160BRSL
QUANTITY
RN55C3160BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3160BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3160BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3160BRSL
Related LinksRN55C3, RN55C3160BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3160BRSL Details Description
Related parts for RN55C3160BRSL
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS DL SMD 15AU datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR QFN 3X3 2L datasheet.pdf
EMI FILTER 220PF 200MA SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 775MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf