Vishay/Dale RN55C3240BBSL
RN55C3240BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3240BBSL
Brief Description
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3240BBSL.pdf
Availability of RN55C3240BBSL
QUANTITY
RN55C3240BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3240BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3240BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3240BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3240BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3240BBSL Details Description
Related parts for RN55C3240BBSL
JUMPER-H1507TR/A2015V/H1505TR 6" datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf