Vishay/Dale RN55C33R2FRE6
RN55C33R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C33R2FRE6
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C33R2FRE6.pdf
Availability of RN55C33R2FRE6
QUANTITY
RN55C33R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C33R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C33R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C33R2FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C33R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C33R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55C33R2FRE6
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10 PWR 20 SGL datasheet.pdf
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
FAN FILTER 115V 24W LT GREY datasheet.pdf
Crystal 28.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf