Vishay/Dale RN55C3401BRE6
RN55C3401BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3401BRE6
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3401BRE6.pdf
Availability of RN55C3401BRE6
QUANTITY
RN55C3401BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3401BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3401BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3401BRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3401BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3401BRE6 Details Description
Related parts for RN55C3401BRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
WIRE FORM FAN GUARD 254MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 76MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED 3.4MM RED DIFF 1POS RA CBI datasheet.pdf