Vishay/Dale RN55C3402BB14
RN55C3402BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3402BB14
Brief Description
RES 34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3402BB14.pdf
Availability of RN55C3402BB14
QUANTITY
RN55C3402BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3402BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3402BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3402BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3402BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3402BB14 Details Description
Related parts for RN55C3402BB14
LED GREEN RECTANG .350" HI ASSY datasheet.pdf
VARISTOR 22V 150A 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ISO/MINI TERMINAL/ 1.33 2 datasheet.pdf
RESONATOR CER 14.74MHZ SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 3POS datasheet.pdf