Vishay/Dale RN55C3403FR36
RN55C3403FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3403FR36
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3403FR36.pdf
Availability of RN55C3403FR36
QUANTITY
RN55C3403FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3403FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3403FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3403FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3403FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3403FR36 Details Description
Related parts for RN55C3403FR36
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.4V SOT89-5 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH TRIPLE 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 10MH 1.1A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf