Vishay/Dale RN55C3433FRE6
RN55C3433FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3433FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 343K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3433FRE6.pdf
Availability of RN55C3433FRE6
QUANTITY
RN55C3433FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3433FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3433FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)343k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3433FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3433FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3433FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3433FRE6
RES SMD 47 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DOUBLE M18 LONG PW 2M PNP NO datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf