Vishay/Dale RN55C3480BBSL
RN55C3480BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3480BBSL
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3480BBSL.pdf
Availability of RN55C3480BBSL
QUANTITY
RN55C3480BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3480BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3480BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3480BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3480BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3480BBSL Details Description
Related parts for RN55C3480BBSL
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 12POS AU datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf