Vishay/Dale RN55C3483FRE6
RN55C3483FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3483FRE6
Brief Description
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3483FRE6.pdf
Availability of RN55C3483FRE6
QUANTITY
RN55C3483FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3483FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3483FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3483FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3483FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3483FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3483FRE6
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 931K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MICRO TUFLOK FASTENER datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T PCB NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM TH datasheet.pdf