Vishay/Dale RN55C34R8FRE6
RN55C34R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C34R8FRE6
Brief Description
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C34R8FRE6.pdf
Availability of RN55C34R8FRE6
QUANTITY
RN55C34R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C34R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C34R8FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C34R8FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C34R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C34R8FRE6 Details Description
Related parts for RN55C34R8FRE6
CONN HEADER 72POS DL .100" GO datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 11A PCB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 37POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf