Vishay/Dale RN55C3502FB14
RN55C3502FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3502FB14
Brief Description
RES 35K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3502FB14.pdf
Availability of RN55C3502FB14
QUANTITY
RN55C3502FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3502FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3502FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3502FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3502FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3502FB14 Details Description
Related parts for RN55C3502FB14
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
IC FPGA 356 I/O 456PBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
ZQSFP+ STKD 2X2 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf