Vishay/Dale RN55C3572BBSL
RN55C3572BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3572BBSL
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3572BBSL.pdf
Availability of RN55C3572BBSL
QUANTITY
RN55C3572BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3572BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3572BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3572BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3572BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3572BBSL Details Description
Related parts for RN55C3572BBSL
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC UART QUAD W/FIFO 80-LQFP datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP datasheet.pdf
66902-20-QKE II FEMALE datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 15PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf