Vishay/Dale RN55C3573FR36
RN55C3573FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3573FR36
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3573FR36.pdf
Availability of RN55C3573FR36
QUANTITY
RN55C3573FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3573FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3573FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3573FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3573FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3573FR36 Details Description
Related parts for RN55C3573FR36
TERMINAL TURRET SINGLE .145" L datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SUPPLY MONITOR ADJ QUAD 20QFN datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 770MA 324 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 12pF 300 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf