Vishay/Dale RN55C3600FRE6
RN55C3600FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3600FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3600FRE6.pdf
Availability of RN55C3600FRE6
QUANTITY
RN55C3600FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3600FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3600FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3600FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3600FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3600FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3600FRE6
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
IC CODEC AC'97 6CH 2.3 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 10SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf