Vishay/Dale RN55C3612BBSL
RN55C3612BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3612BBSL
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3612BBSL.pdf
Availability of RN55C3612BBSL
QUANTITY
RN55C3612BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3612BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3612BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3612BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3612BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3612BBSL Details Description
Related parts for RN55C3612BBSL
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC DRIVER/REG VPP PCMCIA 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GDT 130V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 3.06V OD SOT23 datasheet.pdf