Vishay/Dale RN55C3650FRE6
RN55C3650FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3650FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3650FRE6.pdf
Availability of RN55C3650FRE6
QUANTITY
RN55C3650FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3650FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3650FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3650FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3650FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3650FRE6 Details Description
Related parts for RN55C3650FRE6
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 44.2 OHM 1206 datasheet.pdf
PLC RELAY OPTOCOUPLER 230VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 3.2V 4-USPN datasheet.pdf