Vishay/Dale RN55C3702BBSL
RN55C3702BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3702BBSL
Brief Description
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3702BBSL.pdf
Availability of RN55C3702BBSL
QUANTITY
RN55C3702BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3702BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3702BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3702BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3702BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3702BBSL Details Description
Related parts for RN55C3702BBSL
CONN HOUSING 12PS .100 SGL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 3.6"L X 2.27"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf