Vishay/Dale RN55C3740BBSL
RN55C3740BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3740BBSL
Brief Description
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3740BBSL.pdf
Availability of RN55C3740BBSL
QUANTITY
RN55C3740BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3740BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3740BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3740BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3740BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3740BBSL Details Description
Related parts for RN55C3740BBSL
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
SAW RF / IF FILTER 199 MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 4 IN 4K/0.1% datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BCD OUTPUT UNIT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 68COND 28AWG 328.1' datasheet.pdf
1.25MM M HSG 12POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf