Vishay/Dale RN55C3741BR36
RN55C3741BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3741BR36
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3741BR36.pdf
Availability of RN55C3741BR36
QUANTITY
RN55C3741BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3741BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3741BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3741BR36
Related LinksRN55C3, RN55C3741BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3741BR36 Details Description
Related parts for RN55C3741BR36
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 6+PE GOLD BLUE datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 6.3" datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD datasheet.pdf