Vishay/Dale RN55C3742FR36
RN55C3742FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3742FR36
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3742FR36.pdf
Availability of RN55C3742FR36
QUANTITY
RN55C3742FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3742FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3742FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3742FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3742FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3742FR36 Details Description
Related parts for RN55C3742FR36
MODULE PWR ENTRY FUSE 250V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
SINGLE LINE,LO.DEN.SERIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 448MA 1 OHM SMD datasheet.pdf