Vishay/Dale RN55C3743FBSL
RN55C3743FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3743FBSL
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3743FBSL.pdf
Availability of RN55C3743FBSL
QUANTITY
RN55C3743FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3743FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3743FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3743FBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3743FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3743FBSL Details Description
Related parts for RN55C3743FBSL
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.8A TO277A datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.265A 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15MA 650 MOHM datasheet.pdf