Vishay/Dale RN55C3744FB14
RN55C3744FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3744FB14
Brief Description
RES 3.74M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3744FB14.pdf
Availability of RN55C3744FB14
QUANTITY
RN55C3744FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3744FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3744FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3744FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3744FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3744FB14 Details Description
Related parts for RN55C3744FB14
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
CARRYING STRAP W/SHOULDER PAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf