Vishay/Dale RN55C3752FB14
RN55C3752FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3752FB14
Brief Description
RES 37.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3752FB14.pdf
Availability of RN55C3752FB14
QUANTITY
RN55C3752FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3752FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3752FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3752FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3752FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3752FB14 Details Description
Related parts for RN55C3752FB14
IC DAC 8BIT OCTAL W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.15A SOT23-3 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG 300' datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 300MA 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf