Vishay/Dale RN55C3791BRE6
RN55C3791BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3791BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3791BRE6.pdf
Availability of RN55C3791BRE6
QUANTITY
RN55C3791BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3791BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C3791BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3791BRE6
Related LinksRN55C3, RN55C3791BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3791BRE6 Details Description
Related parts for RN55C3791BRE6
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf