Vishay/Dale RN55C3830BB14
RN55C3830BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3830BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3830BB14.pdf
Availability of RN55C3830BB14
QUANTITY
RN55C3830BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3830BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3830BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3830BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3830BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3830BB14 Details Description
Related parts for RN55C3830BB14
CONN RECEPT 30POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 75MA 2.8 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
8303-14 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/13/180 1.5 BK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 39 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 25V 150MA DO35 datasheet.pdf
UNIV POSITIONER MS3191-6T datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf