Vishay/Dale RN55C3830BB14
RN55C3830BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3830BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3830BB14.pdf
Availability of RN55C3830BB14
QUANTITY
RN55C3830BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3830BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3830BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3830BB14
Related LinksRN55C3, RN55C3830BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3830BB14 Details Description
Related parts for RN55C3830BB14
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 85A D2PAK datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP HSG 26CKT datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 90MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf