Vishay/Dale RN55C3921BBSL
RN55C3921BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3921BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3921BBSL.pdf
Availability of RN55C3921BBSL
QUANTITY
RN55C3921BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3921BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3921BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3921BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3921BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3921BBSL Details Description
Related parts for RN55C3921BBSL
TVS DIODE 376VWM 632.1VC SMD datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
SMA STRT JACK-PLUG RG-58 1M datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
BOX PIN ASSY RT ANG 77 POS datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf