Vishay/Dale RN55C3921FB14
RN55C3921FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3921FB14
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3921FB14.pdf
Availability of RN55C3921FB14
QUANTITY
RN55C3921FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3921FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3921FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3921FB14
Related LinksRN55C3, RN55C3921FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3921FB14 Details Description
Related parts for RN55C3921FB14
DIODE ZENER 22V 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 270K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf