Vishay/Dale RN55C3923BBSL
RN55C3923BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3923BBSL
Brief Description
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3923BBSL.pdf
Availability of RN55C3923BBSL
QUANTITY
RN55C3923BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3923BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C3923BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3923BBSL
Related LinksRN55C3, RN55C3923BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3923BBSL Details Description
Related parts for RN55C3923BBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 6A ADJ SMD datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1PHASE 64-LQFP datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-LQFP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 6A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SM8 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
3 TERMINAL EMI FILTER LOW PASS L datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Low Distortion 750 MHz Closed-Loop Buffer Amp IC datasheet.pdf