Vishay/Dale RN55C39R2FRE6
RN55C39R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C39R2FRE6
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C39R2FRE6.pdf
Availability of RN55C39R2FRE6
QUANTITY
RN55C39R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C39R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C39R2FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C39R2FRE6
Related LinksRN55C3, RN55C39R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C39R2FRE6 Details Description
Related parts for RN55C39R2FRE6
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MOD WI-9C 64MB SDRAM 128MB FLASH datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.4 TH datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 4DB datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
68F 500V 22X30MM 85C 5000H datasheet.pdf