Vishay/Dale RN55C4020FB14
RN55C4020FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4020FB14
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4020FB14.pdf
Availability of RN55C4020FB14
QUANTITY
RN55C4020FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4020FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4020FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4020FB14
Related LinksRN55C4, RN55C4020FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4020FB14 Details Description
Related parts for RN55C4020FB14
CONN HEADER 10POS .165 VERT TIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M PREWIRED MOD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 512CPR 1/4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf